O DIVADLE

V roce 2019 vzniklo Hudební divadlo Ze:Mě. Mladí studenti, začínající umělci a zkušení profesionálové v jejich zádech, to je zakládající skupina, jež se semkla kolem budějckého autora a skladatele Vojtěcha Adamčíka.

Vojtěch Adamčík se od amatérského divadla se svými spolužáky vypracoval za léta 2014 až 2019 třemi inscenacemi – Úděl osudu, Cyrano a Zaslaná pošta do podoby zkušeného skladatele, dirigenta a posléze i ředitele a producenta. Veškeré jeho úsilí mělo jediné východisko, a to posunout jeho tvorbu na plně profesionální úroveň.

Divadlo vzniklo s cílem vytvořit v Českých Budějovicích stabilní platformu pro muzikálovou tvorbu, a to především autorského rázu. Snažíme se o vytvoření bezpečného prostoru pro velice nadané amatéry, studenty konzervatoří a čerstvé absolventy uměleckých škol. V dnešní době se právě tato skupina umělecké populace potýká s problémy, jak se dostat na divadelní scénu, neboť fungující instituce vyžadují především praxi na jevišti. Ne nadarmo jsme projektu zpočátku říkali Inkubátor, jakožto pracovní jméno divadla. Kromě funkční a placené praxe, které se studentům například u ochotnických divadel nedostane, vytváříme zároveň nové pozice na trhu práce – především pro instrumentalisty, neboť máme za cíl mít inscenace doprovázené živým orchestrem.

Naši existenci jsme oficiálně započali muzikálovým galakoncertem, který se odehrál v prostorách Kulturního domu Vltava. O vysokou kvalitu večera se postarali profesionálové muzikálové scény. Naše pozvání se podílet na programu přijali například Milan Peroutka, Lukáš Randák, Elis Ochmanová, Lukáš Adam, Andrea Holá nebo Lindsay J. Salvati. Pod taktovkou našeho ředitele Vojtěcha Adamčíka spolu se symfonickým orchestrem nastudovali večer těch největších muzikálů a ve vyprodaném sále zanechali mnoho emocí. Nejdůležitější části večera však bylo oficiální pokřtění Hudebního divadla Ze:Mě, o něž se postarali naši tři patroni – režisér a šéf muzikálu Divadla J. K. Tyla v Plzni Lumír Olšovský, hudební skladatel Zdeněk Barták a textař a muzikálolog Michael Prostějovský.